JEDNODNEVNI PLANINARSKI IZLET: RISNJAK, laganini - nedjelja, 7. kolovoza 2022.

03.08.2022. 12:32

Platak – Cajtige – Schlosserov dom – Risnjak i natrag.

Puno šume, mira, tišine i lijepih pogleda...

Okupljanje u Buzetu na Crodux benzinskoj pumpi u 7.00 sati. Dogovor o prijevozu (grupiranje po autima) i u 7.20 pokret prema Platku.

Dolazak oko 8.40 sati kod Malog doma Platak (Planinarski dom „Sušak“ – 1.127 mnv). Kava, wc, spremanje i u 9.00 početak hodanja.

Krećemo od Doma kroz šumu i preko obronaka Radeševa (uz kraća zaustavljanja) dolazimo do Cajtiga (najvišeg prijevoja i najvećeg proširenja na risnjačkoj cesti). Skrećemo na uzak šumski put koji nas vodi prvo do Schlosserovog doma (1.418 mnv), a potom i do vrha, Velikog Risnjaka (1.518 mnv).

Planinarski dom “Dr. Josip Schlosser Klekovski” građen je od 1931. do 1932. god. Otvoren je društvenom svečanošću 18. rujna 1932. god. Od otvorenja pa do današnjih dana na Planinarskom domu izvršeno je čitav niz obnova. Zadnja veća obnova dovršena je 1988. god. kada Dom poprima današnji izgled. Domom su upravljale planinarske organizacije sve do 1991. god. kada prelazi pod upravu Nacionalnog parka “Risnjak”, pod kojom se nalazi i danas. Zadnjih otprilike godinu dana je zatvoren.

Dolaskom do Doma nastavljamo dalje te se kroz makiju i krš, a uz povremenu pomoć sajli, penjemo na sam vrh masiva Risnjaka – na Veliki Risnjak (1.528 mnv).

Veliki Risnjak jedan je od najslikovitijih hrvatskih vrhova. Drugi je po visini u Gorskome kotaru, 6 metara je niži od Bjelolasice. Na vršnoj stijeni je 1952. uklesan natpis u spomen Schlosseru i Vukotinoviću, istraživačima prirode Risnjaka. Cijelo područje Risnjaka odlikuje se bogatom i raznolikom florom i zanimljivim životinjskim svijetom, te je stoga zaštićeno kao nacionalni park. Naziv je dobio po risu, jednoj od velikih zvijeri koja obitava na tome prostoru.

Vidik s vrha otvoren je na sve strane. Dobro se vide Riječki zaljev, Krk, Učka, Ćićarija, Snježnik, slovenski Snežnik, Lokvarsko jezero, Bjelolasica, Velebit, a na sedlu ispod vrha Schlosserov dom.

Nakon uživanja u vrhu (pečatiranja planinarskog dnevnika – pečat je na stijeni), vraćamo se natrag istim putem – prvo do Schlosserovog doma (gdje radimo dulju pauzu i marendamo), a potom i do naših automobila (oko 18 sati, ovisno o veličini grupe).

Težina: tehnički lagana do Schlosserovog doma; kasnije srednje zahtjevna (sajle - tko ne želi ići na vrh, može ostati pored Doma); kondiciono srednje zahtjevna staza.

Prijevoz: osobnim automobilima. Putnici participiraju u troškovima puta.

Oprema: normalna planinarska, prilagođena ljetnome planinarenju (gojzerice, štapovi, pokrivalo za glavu, lakša vjetrovka,…; osobna iskaznica, važeća planinarska iskaznica, zdravstvena iskaznica,…); osnovna prva pomoć.

Troškovi: prijevoz; 20,00 kn za troškove vodiča; 25,00 kn za ulaznicu u NP.

Hrana i piće: iz ruksaka; paziti na dovoljnu količinu tekućine. Po povratku moguć obrok u Malom domu.

Prijava vodiču: do petka 5. kolovoza 2022. u 17.00 sati na 0917256789 – Davorka Prusić.

Napomena: Pohod je predviđen za članove planinarskog društva, uz pridržavanje uputa planinarskog vodiča, te poštivanje planinarske etike. Pohod je na vlastitu odgovornost učesnika. Maloljetne osobe moraju biti u pratnji roditelja ili staratelja. U slučaju nepredviđenih okolnosti ili izrazito lošeg vremena, organizator pridržava pravo prilagodbe ili odgode pohoda.

Fotografije

viber_slika_2022-08-03_12-43-23-702viber_slika_2022-08-03_12-43-23-562viber_slika_2022-08-03_12-44-48-674