FESTIVAL ŠUME, nedjelja 5. 11. 2023. ODGOĐENO ZA 19. 11.

31.10.2023. 18:25

Poštovani članovi IPSa,

Inovativni “Festival šuma i šumskih plodova” doživjet će u nedjelju 5. studenog svoje drugo izdanje na šumovitim proplancima sjevera Istre. Prvi “Festival šuma i šumskih plodova” bio je pravi hit za stanovništvo cijele Istre i susjedne Rijeke te je okupio mnogobrojne posjetitelje svih dobnih skupina i interesa.

Organizatori festivala Modelna šuma Istra, Općina Lanišće i partneri ( IPS, Sedma kuća...) ove godine festival sele u Brest - planinsko šumsko područje pod vrhom Žbevnice kako bi oživjeli šire područje Ćićarije.

Naš program nudi raznolike „šumske“ sadržaje za sve generacije, za planinare i rekreativce, za obitelji s djecom, zaljubljenike u prirodu i avanturiste koji su u potrazi za „drugačijim“ festivalom. Ovim događanjem promoviramo sve dobrobiti koje nam šume pružaju; ekološke, rekreativne, zdravstvene - što ćete doživjeti kroz vođene šetnje, šumsku kupku te kroz razne edukativne i kreativne radionice.

Predavači i voditelji radionica na našem festivalu su ; interpretatori prirodne baštine, ekolozi, permakulturni dizajneri, determinatori gljiva, iskusni planinari i edukatori. Na Šumskom sajmu predstavljamo obrtnike, udruge i umjetnike čiji su proizvodi inspirirani šumom i nastali su iz šume pa zapravo kroz naš festivalski program povezujemo prirodu, ruralno nasljeđe, gastronomiju i umjetnost.

Svoju usmjerenost na zaštitu okoliša i prirode potvrđujemo kreiranjem personalizirane „festivalske čaše“ kojom nastojimo smanjiti otpad prilikom konzumacije pića za više od 90 %.

Ćićarija je u posljednjih 50 godina izgubila većinu svog stanovništva, a kako bi preokrenuli taj negativni trend, ovom manifestacijom donosimo inovativne sadržaje koji će oživiti ovaj kraj. Festival šuma nastaje u sinergiji s lokalnom zajednicom Ćićarije i njezinim žiteljima koji su direkto uključeni u pripremu i program festivala.

Povežimo se sa sobom s drugima i sa šumom!

Video „ Festival šuma i šumskih plodova 2022“

https://drive.google.com/file/d/1zCrr93JIW5dnW4gY3q3H4nXm1ndoYHG1/view?usp=drive_l ink

Fotografije „Festival šuma i šumskih plodova 2022“

Kontakt osoba: Ana Fornažar 099 229 8139 info@modelnasuma.hr

FESTIVAL ŠUMA I ŠUMSKIH PLODOVA 2023

Nedjelja 5. studenog / Brest pod Žbevnicom / Općina Lanišće

LOKACIJA ŠKOLA PREDAVANJA;

10:00 „Osnove planinarstva“ Vladimir Rojnić ( Istarski planinarski savez)

11:00 „Dobrobiti zdrave šume“ biologinja Marta Blažević ( Astra Divina )

13:30 „Šumski vrt“ permakulturni dizajner Damir Šeler

15:30 „Gljive našeg kraja- interaktivno predavanje“ determinator gljiva Josip Šimić-Marino Izložba ilustracija „Šparuge s kauča“ Sare Gortan

LIVADA I ŠUMA ŠETNJE i RADIONICE za svih;

10:30 (i ponovno u 14:00 ) „ Skriveni život šume - interpretativna šetnja“ Vida Ungar ( Interpret Europe)

11:00 Uspon na Žbevnicu za planinare i rekreativce – vođena tura, Planinarsko društvo „Ćićarija“

11:30 ( i ponovno u 15:00 ) „Šumska kupka - senzorna šetnja šumom“ FTI certificirani vodič Darko Vukelić

13:30 „Vijeće šumskih bića“- radionica dubinske ekologije Ulla Antolos

RADIONICE za djecu;

11:30 „Šumske vile i vilenjaci - izrada lutki“ za djecu od 6 do 10 g., Anja Mirić

13:00 (i ponovno u 15:30 ) „Tragovi divljine - obiteljska radionica“, Marta Blažević

14:00 „ Sve čarolije jeseni“ za djecu od 4 do 7 g. ( i ponovno u 15:00 za djecu od od 8 do 12 g.) udruga Drijade

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ZABAVNI PROGRAM NA LIVADI;

Od 10 sati „Šumski portal - šumska interaktivna instalacija“, ambijentalni umjetnik Nikola Faller

14:00 do 16:00 sati Izrada šumskih skulptura - SlamaLandArt

15:00 Glazbeni session - Trio BALKALAR

15:30 Paljenje krijesa 16:00 „Štorije uz vatru“ - Kantuon Ćakuluon

17:00 Vatreni performans + glazbeni session GLAZBENI PROGRAM U ŠATORU:

18: 00 Koncert BALKALAR GASTRO;

Gljivarski kotlić od 13 sati : Vesna & Marino (Modelna šuma Istra)

Od 10 sati ugostitelji: Mladen Produkt, Bruman pivo, Many Vege Food, In Sylvis

Prijave na radionice su obavezne prije festivala i na samom festivalu prije održavanja radionice:

1) Za radionice „Skriveni život šume“ / „Šumska kupka“ / Tragovi divljine“ (maksimalni broj polaznika 20) na info@modelnasuma.hr

2) Za radionice „Vijeće šumskih bića“ (maksimalni broj polaznika 20) / „Šumske vile i vilenjaci- izrada lutki“ (maksimalni broj polaznika 15) na ulla.antolos@gmail.com

3) Za „Sve čarolije jeseni od 4 do 7 g. „ i „Sve čarolije jeseni od 8 do 12 g.“ (maksimalni broj polaznika 20) na sara.gortan@gmail.com

PLAKATPROGRAM